Back to WHRO.org

  Teachers
  Student/Kids
  Families
  C.I.I.
  Calendar of Events
  Membership Info
  Opportunities for Recognition
  Professional Development
  Full Course Listings
  Recognition
  Student Activities
  School Representations
2011 Junior Winners

Great Computer Challenge May 14, 2011 -Junior Competition

Level 1
Desktop Publishing
Place School Division Sponsor Participants
Superior Newtown E.S. Virginia Beach

Jeffrey Adkins
Elizabeth Barkely
Katherine Simpson

Kristwen Peterson
Zyaire Chase Hayes
Superior St. Pius X Catholic School Independent Katherine Olivar Sol Pacheco
Lauren Dodge
Rachel Dodge
Superior T.C. Walker E.S. Gloucester Tiffany Busch Noah Harris
Joshua Ipock
Jennifer Young
Excellent B.C. Charles E.S. Newport News Lori Tatum Zachary Rios
Jaelyn Windham
Maddy Vinson
Excellent Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Brant Bloxom
Nikki Drewer
Grace Young
Excellent Bryan E.S. Hampton Tracye McLean
Ronnie Black
Teiyana Butler
Dejanae Cutler
Lilliana Viars
Excellent Nelson E.S. Newport News Jessica Winkley Alyssa Ho
Katelyn Harlan
Ryan Noble
Good  Larchmont E.S. Norfolk Grace Ulanday
Terri Clark
Lindsey Lehnen
Matthew Korade
Good  Machen E.S. Hampton Katrina Vann Sarah Hassin
Good  Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Elizabeth Littlefield
Kerri Hill
Cameron King
John Post
Jayla Gray

Graphic Arts
Place School Division Sponsor Participants
Superior Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Allison Shockley
Charlotte Stauffer
Sissy Martin
Superior Greenwood E.S. Newport News Elizabeth Orlando
Erin McGregor
Jada Hardrick
Romelia McKinney
Jeremiah Essandoh
Superior
Larchmont E.S. Virginia Beach Grace Ulanday
Terri Clark
Madelyn Greco
Abigail Chinn
Superior Newtown E.S. Virginia Beach Jeffrey Adkins
Elizabeth Barkley
Katherine Simpson
Raven Bacchas
Naurice Heredia
Excellent
B.C. Charles E.S. Newport News Lori Tatum Kailey Massey
Allie Cerny
Allie Cerny
Excellent
Machen E.S. Hampton Katrina Vann Isaiah Brown
Grant Vanderford
Roman Viney
Excellent
T.C. Walker E.S. Gloucester Katina Keener Layne Bowen
Justin Petrowicz
Lillian Young
Excellent Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Elizabeth Littlefield
Kerri Hill
Jared Littlefield
Alex Shearrin
Hallie Griffin
Good Fairfield E.S. Virginia Beach Gary Lennon Josh Hill
Dana Jou Alban
Ariana Faison
Good Sedgefield E.S. Newport News Carolyn Harris
Karen Redford
Josiah Wright
Zackary Condon
Xzavion McLauchlin
Good St. Pius X Catholic School Independent Katherine Olivar Gordan Mack
Justice Menzell
Nicholas Belbe

Level 2
Desktop Presentations
Place School Division Sponsor Participants
1st
Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Emma Booker
Lauren McClaskey
Chloe Wynns
2nd
Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Elizabeth Littlefield
Kerri Hill
Clay Ketchum
Justin Jones
Lucas Costain
3rd
Greenbrier Intermediate Chesapeake Sherri Mayes Morgan Ehle
Scottie Johnson
Lisa Jungman
H M Matoaka E.S. Williamsburg Maureen McFarland Cole Brennan
Justin Lee
Michael Wells
H M Poquoson E.S. Poquoson Julie Dashley Brody McDevitt
Jordan Duty
Ben Butler
         
Desktop Publishing
Place School Division Sponsor Participants
1st Poquoson E.S. Poquoson E.S. Kimberly Montalvo Christy Audeh
Tanya Marshall
Jacquelin Yedinak
2nd
Carrsville E.S. Isle of Wight Courtney Berard Skylar Princiotta
Anjali Patel
William Allen
3rd
Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen

Trevor Simmons
Grayson Arthur
Braeden Williams

H M
Barron E.S. Hampton Jay Holman Kimora Livingston 
Avery Vermillion
H M Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Katie Fox
Maddie Butkovich
Marie Tankard
Graphic Arts
Place School Division Sponsor Participants
1st Greenbrier Intermediate Chesapeake Melissa Springer Jena Essary
Alexis Jones
Jordan Walsh
2nd Poquoson E.S. Poquoson E.S. Nanci Deibler Summer Brown
Trenton Phillips
Eliza Queen
3rd Hampton Roads Academy Independent Jamie Holloway
Kathy Shepherd
Reilly David
Tate Tanguy
Ryan Post
H M Barron E.S. Hampton Jay Holman Carietta Rice
Baylee Seals
Erica Nguyen
H M Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Elizabeth Littlefield
Kerri Hill
Will Dube'
Victoria Adams
Internet Scavenger Hunt
Place School Division Sponsor Participants
1st
Norfolk Collegiate Independent Barbara Dryer
Barbara Dryer
Abby Hellman
Parker Gross
Simran Rijhwani
2nd
Westside E.S. Isle of Wight Sharon Staudt
Paula Collet
Ryan Klein
Riley Tucker
3rd
Poquoson E.S. Poquoson Shannon Henry Bradley Herron
Jacob Lewis
Martha Chiappazzi
H M Matoaka E.S. Williamsburg Maureen McFarland Jeffrey Shi
Jay Booden
Matthew Kopfer
Video Editing
Place School Division Sponsor Participants
1st
Westside E.S. Isle of Wight Charles Collet
Paula Collet
Brooke Burnette
Skylar Hedgepeth
Kelly Moore
2nd
St. Pius X Catholic School Independent Katherine Olivar
Brooke Martin
Vicente Adams
Grant Morgan
3rd
Greenbrier Intermediate Chesapeake John Sammons Maya Brown
Shawn Murphy
Lydia Weisberg
H M
Fairfield E.S. Virginia Beach Gary Lennon Amanda Brotemarkle
Chloe Warham
Lucie Waldman
H M
Matoaka E.S. Williamsburg Maureen McFarland Jacob Wilson
Susanna Maize
Leah Mills